Klarnet Nota Yerleri

Klarnette perdeleri kapatırken parmaklarımızın etli kısımlarını delikleri kapatacak şekilde basmalıyız. Klarneti parmaklarımızı ve bileklerimizi sıkmadan çalmalıyız. Kapattığımız deliklerden hava kaçmamasına dikkat etmeliyiz.

Burada iki farklı klarnet türü için nota-parmak pozisyonlarını vereceğiz. Türk-Yunan müziklerinde yaygın olarak tercih edilen Sol Klarnet bunlardan ilki. Aynı zamanda daha çok batı eserlerinde tercih edilen Si Bemol klarnet için de nota yerlerini görebileceksiniz.

1.Sol Klarnet Nota Parmak Pozisyonları

Klarneti bütün perdeleri açık şekilde (taşıma pozisyonunda) üflediğimizde çıkan ses sol sesidir. Aşağıdaki resimlere bakarak nota yerlerini görebilir, kendi klarnetiniz üzerinde uygulayabilirsiniz. Verilen pozisyonlar Sol Klarnet Alman Sistem içindir.

Sol Klarnet Nota Yerleri resimlerini tek tablo olarak bilgisayarınıza kaydetmek için buraya tıklayın.

2. Si Bemol Klarnet Nota Parmak Pozisyonları

Her ne kadar Türk müziği için sol klarnet uygun denilse de bu aslında yanlış bir önermedir. Türk müziği çalımında si bemol klarnet ile sol klarnet arasında temelde bir fark yoktur. Bahsedilen komalar iyi bir klarnet beki ve klarnet kamışı seçilerek yapılabilmektedir. Örneğin Göksun Çavdar ustamıza bakarsanız si bemol klarnet ile çaldığı nameleri duyabilirsiniz. Temel olarak sol klarnete kıyasla daha kısa kısa olan si bemol klarnet pozisyon olarak ta daha kolaydır. Bu nedenle ben bununla Türkçe müzik yapamam yada koma veremem gibi kaygıları bir yana bırakarak sesi daha tiz olan si bemol klarneti denemekten korkmayın. Aşağıda nota-parmak pozisyonlarını kendi klarnetiniz ile uygulayarak öğrenebilirsiniz.

Tablo Si Bemol Klarnet Boehm yani Fransız sisteme göredir.

Si Bemol Klarnet Nota Yerleri resimlerini tek tablo olarak bilgisayarınıza kaydetmek için buraya tıklayın.